Zdrowie naszych ukochanych czworonogów jest dla nas priorytetem, dlatego zrozumienie potrzeb ich delikatnych organizmów jest kluczowe dla każdego właściciela pupila. Witamina B12  Musimy zrozumieć, że to przede wszystkim odpowiednie odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu im długiego i aktywnego życia. 

Jednym z filarów zdrowia zwierzaków jest prawidłowe trawienie pokarmu. Tylko w ten sposób niezbędne witaminy, minerały czy enzymy trafiają do krwioobiegu wspierając podstawowe funkcje życiowe organizmu. Od trawienia wszystko się zaczyna, więc jest to pierwszy element zdrowia zwierząt, o który powinniśmy zadbać. Problemy z rozłożeniem pokarmu i prawidłowym przyswajaniem składników odżywczych i wszelkie idące za tym, inne problemy zdrowotne często biorą się z… niedoborów odżywczych w diecie!

Jednym z najważniejszych składników diety psów i kotów, który niekiedy jest pomijany w kontekście trawienia, jest witamina B12.

W tym wpisie dowiemy się, dlaczego witamina B12 jest niezwykle istotna dla psów i kotów, nie tylko w kwestii prawidłowego działania układu nerwowego, ale także właśnie prawidłowego trawienia podawanej na co dzień karmy.

Rola witaminy B12 w trawieniu:

Witamina B12, znana również jako kobalamina, odgrywa niezwykle ważną rolę w całym organizmie zwierząt, także w procesie trawienia pokarmu. Jest  przede wszystkim niezbędna do produkcji enzymów trawiennych, które pomagają w dekompozycji pokarmu i przyswajaniu z niego wszelkich, niezbędnych składników odżywczych. Bez wystarczającej ilości witaminy B12, zwierzęta mogą doświadczać bardzo różnych problemów zdrowotnych, w tym niestety w pierwszej kolejności trawiennych.

Wpływ niedoboru witaminy B12 na procesy trawienia karmy.

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do zaburzeń trawiennych u psów i kotów, dlatego każdy z poniższych symptomów powinien skłonić opiekuna do rozważenia wizyty u lekarza weterynarii, wykonania odpowiednich badań krwi i zadbania o prawidłowy poziom tej witaminy u zwierzaka. 

Oto kilka negatywnych skutków niedoboru witaminy B12 :

  • Biegunka: Niedobór witaminy B12 może wpływać na funkcjonowanie jelit, co może prowadzić do biegunki u zwierząt. Biegunka może powodować odwodnienie, utratę elektrolitów i ogólne osłabienie organizmu.
  • Wymioty: Brak wystarczającej ilości witaminy B12 może powodować problemy z żołądkiem, które mogą objawiać się częstymi wymiotami. Wymioty mogą prowadzić do utraty apetytu i odżywienia.
  • Utrata apetytu: Niedobór witaminy B12 może wpływać na apetyt zwierząt. Mogą one stracić zainteresowanie jedzeniem lub nie odczuwać głodu, co prowadzi do niedożywienia.
  • Zaburzenia wchłaniania: Witamina B12 jest również niezbędna do prawidłowego wchłaniania innych składników odżywczych, takich jak żelazo i kwas foliowy. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń wchłaniania tych ważnych składników, co może negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia zwierząt

Wartość suplementacji witaminą B12:

W przypadku zwierząt z niedoborem witaminy B12, dodatkowa, świadoma suplementacja może być niezwykle pomocna w przywróceniu mu zdrowia i komfortu. Witamina B12 jest dostępna w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki lub zastrzyki. Często jednak taka metoda podania witamin spotyka się z niechętną reakcją pupili. Świetnym rozwiązaniem są dodatki do karmy w formie kropelek. Możemy dodać je do ulubionego przysmaku zwierzaka, dzięki czemu oszczędzimy mu niepotrzebnego stresu. Będziemy mieli także pewność, że nasz pupil zjadł całą porcję swojego suplementu. Warto, aby takie kropelki posiadały inne wspierające trawienie składniki jak np. kwas foliowy, który także jest niezwykle istotny w innych ważnych aspektach zdrowia kotów i psów, o czym pisaliśmy tutaj 

Istotne jest zwrócenie uwagi czy produkt nie zawiera wypełniaczy, konserwantów, barwników czy innych sztucznych dodatków, które mogłyby niepotrzebnie obciążyć i tak kiepsko działający układ trawienny.

Witamina B12, kwas foliowy oraz zestaw minerałów, aminokwasów, i innych fitoskładników z czystego kwasu fulwowego najwyższej jakości

FULVI PETS DIGEST - 15 ml

(2 miesiące suplementacji)

(1 opinia klienta)
5/5

99zł

Fulvi Pets Digest to innowacyjny dodatek funkcjonalny do karmy dla psów i kotów stworzony przy współpracy z lekarzami weterynarii, aby wspierać prawidłowe trawienie i optymalne wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. 

Składniki i ich proporcje zostały tak skomponowane, aby rozwiązywać problemy trawienne zwierząt wynikające z ich niedoborów. 

Skład: kwas fulwowy, kwas foliowy, witamina B12 w formie metylokobalaminy. 

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem suplementacji, zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać proste badanie krwi określające poziom niezbędnych dla zwierzaka witamin, a także określić prawidłową porcję dodatku witaminowego do karmy dla konkretnego zwierzaka.

Dodawanie witaminy B12  do codziennej karmy może znacząco poprawić funkcje trawienne u psów i kotów, głównie poprzez zapewnienie wystarczającej ilości enzymów trawiennych, które z kolei są niezbędne do przetwarzania i przyswajania składników odżywczych. Może to pomóc w takich problemach z układem pokarmowym jak biegunka, wymioty i utrata apetytu. Należy wspomnieć, że witamina B12 ważna jest także w innych aspektach zdrowia Twojego pupila.

Witamina B12 – podstawa zdrowia kotów i psów.

Witamina B12  jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym, który pełni także kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, produkcji czerwonych krwinek, metabolizmu białek i wielu innych procesów biochemicznych.

Korzyści dla psów i kotów:

  • Zapobieganie niedokrwistości: Witamina B12 odgrywa istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen we krwi. Jej niedobór może prowadzić do niedokrwistości u zwierząt, co może skutkować osłabieniem, zmęczeniem i innych problemami zdrowotnymi.
  • Wzmocnienie układu nerwowego: Witamina B12 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobór tej witaminy może prowadzić do neurologicznych problemów, takich jak zaburzenia równowagi, drżenie mięśni, depresja i drażliwość.
  • Poprawa energetyki: Witamina B12 jest niezbędna do metabolizmu energii. Jej obecność pomaga w zamianie składników odżywczych, takich jak węglowodany i tłuszcze, w energię. Dlatego suplementacja witaminą B12 może przyczynić się do poprawy ogólnej energii i witalności psów i kotów.

Suplementacja witaminą B12 jest ważna dla prawidłowego trawienia psów i kotów. Niedobór tej witaminy może prowadzić do różnych problemów trawiennych, które negatywnie wpływają na zdrowie zwierząt. Poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy B12, można poprawić funkcje trawienne i zapewnić zwierzętom zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem weterynarii przed rozpoczęciem suplementacji, aby zapewnić odpowiednią porcję witaminy B12 dla danego zwierzęcia.